Rubriky
Zápisy Benjamínci

Odemykání Jizery – Benjamínci

Zápis a fotoreport z první letošní výpravy na vodu očima Benjamínků.

Na naši první letošní výpravu na vodu odjíždíme už v pátek po páté z hlavního nádraží. Je nás 15 a Danča se Štěpkou jedou doprovodným vozidlem. Spolu s námi jedou i Piškoti a Bobří oddíl se k nám má připojit večer, protože jede pozdějším vlakem. Cesta hezky ubíhá, a tak podle plánu vystupujeme v Turnově, srocujeme se před nádražím a vyrážíme směrem k základně turnovských skautů, která leží na ostrově lemovaném z jedné strany Jizerou a ze strany druhé náhonem od vodní elektrárny.

Po příchodu nás hned vítá místní hodný ale obrovský pes Čert a jeho pán a správce ostrova, bratr Moteyl, nám ukazuje, v jakých klubovnách můžeme přespat, načež se ubytováváme a topíme. Připojuje se k nám také zbytek oddílu. A protože už je poměrně pozdě, pomalu se chystáme ke spánku.

V sobotu se budíme do slunečného dne a po rozcvičce na ostrově se společnými silami vrháme na brigádu sestávající z hrabání listí a větví po areálu a zpracováním dřeva na otop. Jde nám to hezky od ruky, zapojují se úplně všichni.

Když máme hotovo, oblékáme se na vodu a vyrážíme společně s Piškoty na vlak. Naším cílem je Malá Skála, kde na nás už čekají pramice a zanedlouho k nám z Líšného připlouvá Bobří oddíl, který vyrážel dříve a předává Piškotům kanoe. My, Benjamínci, jedeme na pramicích a hned na začátku naší plavby úspěšně sjíždíme maloskalský jez. Sluníčko svítí a my pozorujeme jarní přírodu na březích. Zanedlouho stavíme na oběd a opékáme buřty. Po obědě plujeme dál až na Dolánky, kde musíme přenášet jez. Potom je to už co by kamenem dohodil do Turnova, kde naše plavba končí. Převlékáme se a Bobří oddíl už rozjíždí tradiční soutěž ve vaření. Na stolech kolem kluboven jsme svědky přípravy sushi, burgerů, jarních závitků a mnohého dalšího. My máme v plánu vařit společně, takže si zabíráme venkovní kuchyň a vrháme se na přípravu bramboračky, vajíčkové pomazánky a banánovo-čokoládového dezertu. Společnými silami loupeme a krájíme zeleninu, vajíčka a jde nám to jedna báseň.

Když jsou všechny chody hotové, večeříme, velcí uklízí kuchyň a jdeme spát.

Nedělní ráno je opět slunečné a hřeje nás i fakt, že díky posunu času nedočkavci začínají štěbetat “až v sedm”. Dnes máme v plánu pěší výlet z Turnova na Malou Skálu, odkud máme jet vlakem domů. Ještě než se ale vydáváme na cestu, společně s dalšími oddíly ze břehu odemykáme Jizeru. Potom už balíme, uklízíme, batohy dáváme do auta, které Fretka potom veze do cíle naší cesty.

Jen co opouštíme Turnov, můžeme se kochat rozkvetlými jarními květinami (které Náprstek identifikuje pomocí Google Lens a Danča zpaměti). Pod Hrubým Rohozcem na chvilku stavíme u pramene vyvěrajícím ze skály a pokračujeme kolem krásných rybníků až na Dolánky, kde obědváme.

Naše cesta dál vede přes Jizerskou vyhlídku, z níž jsou vidět stále ještě zasněžené Krkonoše, kolem Drábovny (kterou úspěšně míjíme) a nakonec dolů na Malou Skálu. Na nádraží vyndáváme batohy z auta, loučíme se s Dančou a Štěpkou a nasedáme do vlaku směrem do MB.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.