Benjamínčí výstrojník

Vážení benjamínčí rodiče,

rok se s rokem sešel a my vás vítáme v novém skautském roce 2022/23.

Jelikož nám do Benjamínků letos dorazí spoustu nováčků, rozhodli jsme se vytvořit menší „návod“ pro balení na výpravu. Návod se zaměřuje zejména na styl balení, nikoli na obsah. Každá výprava je jiná a před každou výpravou obdržíte seznam věcí, které máte vašemu dítěti zabalit.

Základem je, aby dítě vědělo, kde co má. Pokud tedy najdete před výpravou čas, je dobré věci sbalit s ním a ukázat mu, kam dáváte jednotlivé věci, kolik má jakého oblečení, jaké jídlo mu s sebou dáváte apod.

Balení

Základním rozdílem je to, zda balíte na výpravu dvoudenní nebo jednodenní. Začneme dvoudenní výpravou.

Na dvoudenní výpravu balíme do batohu. Správná volba batohu je stěžejní. Pokud je batoh dítěti malý nebo moc velký, moc dobře se mu nepůjde. Batoh by měl mít větraná záda, bederní a prsní pás, popruhy by měly být nastavitelné a ideálně by se batoh měl otvírat shora i zespoda.

Je důležité zvolit batoh, který odpovídá výšce dítěte – ideální je tedy pořídit přímo dětský batoh přizpůsobený dětské anatomii. Nevhodné jsou batohy pro dospělé s nižším objemem. Například dětská krosna s objemem 40l se dítěti ponese daleko lépe a pohodlněji než dospělý batoh o stejném objemu.

Na dno batohu patří nejtěžší věci, směrem nahoru se snažíme rovnat věci lehčí. Většinou při balení začínáme spacákem, který umístíme úplně dolů. Dalším důležitým faktorem při balení je organizace. V batohu NESMÍ být věci poskládané náhodně a jednotlivě. Například, pokud dítěti balíme dlouhé kalhoty, náhradní triko a mikinu, tyto věci neumístíme do batohu jednotlivě, ale dáme je dohromady do sáčku. Ideální je plátěný sáček nebo sáček z jiného textilního materiálu s tkaničkou. Lze použít i „tvrdší“ igelitku. Nevhodné jsou jemné mikrotenové sáčky nebo cokoliv, co se v batohu snadno protrhne.

Jak už bylo zmíněno výše, po spacáku do batohu skládáme jednotlivé sáčky, popřípadě přidáme dovnitř karimatku, pokud máme nafukovací. Pěnové karimatky patří vně batohu.

Zde uvedeme jeden z možných postupů:

  • Náhradní oblečení a pyžamo (dlouhé kalhoty, triko, mikina, termoprádlo)
  • Hygiena (můžeme použít i taštičku, stačí kartáček, pasta, hřeben)
  • Náhradní spodní prádloteplé doplňky na noc (spodní prádlo, ponožky, teplé ponožky, nátělník, nákrčník)
  • Jídlo (housky, buřty, řízky, zelenina, ovoce – vždy specifikujeme u každé výpravy, většinou vaříme společně)
  • Sladkosti (müsli tyčinky, hroznový cukr, ovesné sušenky…něco co dítěti dodá energii, ne pouze klasické bonbóny)
  • Povinná výbava (tento sáček nosíme i na každou schůzku, měl by obsahovat: KPZ, uzlovačku, tužku, propisku, další propisku pro případ ztracení předchozích psacích potřeb :), trhací blok – ideálně kroužkový formátu A5, švihadlo, šátek)
  • Nezapomeneme na pláštěnku a bundu, těmito věcmi můžeme „vycpat“ mezery vzniklé v batohu

Vně batohu:

  • Na jednu stranu umístíme lahev s vodou, ideální objem mezi 0,75 – 1 litr (více děti většinou neunesou, menší lahvičky zase vypijí hned)
  • Na druhou stranu umístíme pěnovou karimatku (pokud ji máme)
  • Pokud má batoh horní malou kapsu, můžeme do této kapsy umístit drobnosti, které dítě používá nejčastěji – většinou se jedná o blok a tužku, nezapomínejme ani na čelovku, která by měla být v místě, kde ji dítě najde i potmě.
Jednodenní výprava

Na jednodenní výpravu balíme do batohu menšího, který by opět měl mít větraná záda a alespoň prsní pás. Jelikož jednodenní výprava je o dost kratší než výprava dvoudenní, nebudeme na ní potřebovat tolik věcí. Z výše zmíněných sáčků nám zůstává pouze povinná výbava, jídlo, sladkosti, mikina, bunda, pláštěnka, čelovka a můžete zvážit náhradní ponožky. Spacák i karimatku necháme doma.

V zimě jsou samozřejmostí např. náhradní rukavice a teplé ponožky nebo další tepelná vrstva, která dítě zahřeje. Na konec nezapomeňme na vodu či termosku s čajem, kterou umístíme opět vně batohu do příslušné kapsy.

Výprava na vodu

Pokud se jede na vodu, doporučujeme oblečení na vodu sbalit zvlášť do jmenovkou označeného vaku.

Na vodu doporučujeme (samozřejmě v závislosti na roční době) ideálně rychleschnoucí oblečení typu šusťáky a lehčí bundička, v létě potom kraťasy (nevhodné jsou např. tepláky, které když se namočí, tak dovedou po zbytek dne nepříjemně studit). Pod oblečení na vodu doporučujeme vrstvu termoprádla.

Nedílnou součástí výbavy na vodu je obuv – nejlepší volbou jsou neoprenové vodácké boty (výška viz obrázek), které dítěti sedí tak, že si je schopno je samo nazout. Osvědčenou značkou je české Hiko, případně se dají zakoupit i v Decathlonu. Alternativou k neoprenkám jsou staré kecky a do nich např. neoprenové ponožky.

Pokud byste k balení věcí měli jakékoli dotazy, rádi vám poradíme!