Rubriky
Zápisy Benjamínci

Benjamínci – výprava do Českého ráje 6.11.2021

Na naši kartograficky laděnou podzimní výpravu vyrážíme tradičně vlakem z hlavního nádraží, ovšem v netradičně pozdních 8:41. Hlavně my větší to vítáme – aspoň jsme se taky jednou pořádně vyspali a jsme plni sil. Sedáme do rychlíku směr Tanvald a vystupujeme v Turnově, kde na nás už čeká Riki, který se k nám i s dětmi připojuje. Po necelé půlhodině nastupujeme do menšího motoráku a lehce před desátou už vystupujeme v Sedmihorkách. Naproti nástupišti si prohlížíme velkou hromadu uhlí, které si tu lidé kupují a nakládají do vozíků. Ještě na nádraží rozbalujeme mapu a ukazujeme si, kudy půjdeme.

Zprvu jdeme z nádraží kus po silnici, pozorujeme koně a malého poníka v ohradě a po chvíli odbočujeme na zelenou značku a u Antonínova pramene dáváme první svačinu. Potom následuje seznámení s buzolou a Náprstek s Klárkou ukazují, jak určit, kde je sever a ostatní světové strany.

Pokračujeme dál a kocháme se krásným podzimním listím a pohledy na monumentální skály. Fotíme se u skalního “krokodýla” a postupně stoupáme až k Valdštejnu. Nahoře je poměrně dost lidí, a tak jdeme kousek stranou a svačíme. Odděluje se od nás Riki, který musí odjet domů o něco dříve, a tak se loučíme a pokračujeme v cestě.

Po chvilce zastavujeme a rozjíždíme kartografické akce – ukazujeme si základní topografické značky na kartičkách a ve skupinkách je hledáme na mapě. Povídáme si o měřítku, vrstevnicích atp. Ve skupinkách potom ještě hrajeme “volšáky” a další hry. Následuje oběd, při němž někteří úspěšně decimují suché kapradí v okolí a staví z něj a z větví bunkr jako na výpravě na Erlebašku.

Pokračujeme dále po červené až k vyhlídce Hlavatice. Po menších skupinkách lezeme na vyhlídku a pod námi se rozprostírá Turnov. Následuje pexeso s topografickými značkami, do kterého se zapojují úplně všichni. A protože máme dobrý čas, prodlužujeme si naši trasu po žluté do Pelešan. Po cestě všichni hrajeme naše oblíbená kolíčková klíšťata a na chvilku zastavujeme u ocelové tyče trčící z prostředku cesty, na níž porovnáváme šplhací dovednosti.

Po příchodu na nádraží nám ještě zbývá čas, a tak hrajeme hru na dvě skupiny, kde je úkolem po jednotlivcích běhat pro písmenka a skládat tak za skupinu zadaná slova. Potom ještě dáváme otázkáč s otázkami na místa, která jsme dnes navštívili a na kartografické vědomosti. Nakonec nasedáme do našeho vlaku, v Turnově opět přestupujeme do rychlíku a do MB přijíždíme lehce po páté.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.