Rubriky
Piškoti

(EDIT) Předtáborové informace pro Piškoty + prohlášení o bezinfekčnosti

EDIT: Přidali jsme možnost stáhnout si prohlášení o bezinfekčnosti ve formátu pdf.

Ahoj všem!

Sepsali jsme nejdůležitější body a upřesnění, které vyvstaly po schůzce k táboru ve čtvrtek 20. 6. 2024.

1. Pokud byste se chtěli podívat, jak naše tábory vypadají, můžete si prohlédnout fotky z minulého tábora v roce 2022. Na konci tohoto článku je taky odkaz na parkoviště a na fotomapě na www.mapy.cz je krásně vidět celý náš předloňský tábor!

2. Na schůzce jsme se rodiči domluvili, že se na tábor nebudou posílat balíky a balíky s jídlem, ty už vůbec ne! Děti podle našich zkušeností spíš ocení častější dopis nebo pohled. I do dopisu se dá nějaká malá drobnost strčit. Děti nestrádají hlady, jíme dostatečně, děti dostávají 5 jídel denně. Máme i dostatek ovoce a zeleniny, pitný režim. Není tedy třeba jakkoliv přilepšovat. O to víc si pak užijí rodinnou večeři po návratu z tábora 🙂 Děkujeme za pochopení.

3. Dále jsme se domluvili, že vůbec nebude potřeba kapesné. Nebudou možnosti, kde by se dalo utratit, a táborový život si zpříjemňujeme společně. Bývá např. i pár možností k nějaké oslavě, na zmrzlinu si taky občas zajdeme. Jinak jsme stejně většinou v lese. Případné turistické vizitky, samolepky apod. kupujeme rovněž společně podle přání.

4. Bezinfekčnost: při vyplňování bezinfekčnosti prosíme o důsledný přístup. Nejde jen o formalitu! Pokud byste měli podezření, že se dítě mohlo dostat do styku s nějakou infekční nemocí, raději ho přivezte o pár dní později, až si budete jisti, že nemoc nepropukne. Pravidelně se nám totiž stává opak…  Na táboře se potom nemoc strašně rychle rozšíří. Totéž platí i o nedoléčených nebo začínajících nemocech.

5. Balení na tábor je obdobné jako na výpravu. Pokud budou mít děti povinnou osobní výbavu podle výstrojníku, mají vše, co potřebují. Pro tvoření, hry, vaření atd. bereme vše společné. Rovněž prosíme nedávejte dětem repelenty a opalovací krémy. Stříkají  s tím v teepee a potom jim tam prší…

6. Barely nejsou potřeba na ježdění na vodě, jsou pro účely skladování věcí (oblečení) v teepee. Věci (oblečení) doporučujeme tematicky rozdělit do látkových sáčků, lépe se to dětem hledá… Abychom předešli hnití a jiným rozkladným procesům v barelu, párkrát za tábor se vše vysype a přeskládá.

Totéž platí o koňadře a celtě. Koňadra (stačí šňůra na prádlo) se natáhne v teepee a na ní potom visí kapsář na drobnosti a další. Celta je na případné sezení na zemi nebo na odložení věcí v teepee. Nikam s tím nepůjdeme ani nepojedeme.

7. Děti spí na vyvýšených skládacích lehátkách, na která si dají vlastní karimatky.

8. Stezky a kroje a nášivky na kroje – pro Piškoty platí, že je to jejich boj. Už jsou velcí. Vědí, že když něco nemají, mají si říct. A většina to dělá. Stezky dostali všichni. Pravidelně je ztrácejí. Pokud tedy něco z výše uvedeného doma nenajdete a na příští schůzce si děti neřeknou, dostanou to na táboře. Jenom ty nášivky si tam budou muset přišít samy 🙂

9. Ešusy a příbory – příbory jsou určeny k zavěšení, visí na hřebících na společném stojanu, kde má každý své místo. Můžete pořídit rovnou něco, co je možné pověsit, nebo třeba provrtat starou vidličku a lžíci a navléknout na šňůrku. Nebo to jde dát do látkového pytlíku se šňůrkou (bývá ale ke konci tábora nehezký, takže to spíš nedoporučujeme) . 

10. Na louku až k táboru máme z důvodu umístění tábora v přírodním parku vyjednáno povolení vjezdu pouze pro naše táborová vozidla. Prosíme, až si pro děti pojedete, nejezděte na louku. Taky se nedá vyloučit, že bude po dešti louka rozbahněná. Můžete zaparkovat např. tady. V případě parkování u kostela zajistíme převoz věcí přes řeku, protože tábor je na opačném břehu.

Přejeme všem hezký poslední školní týden!

Rubriky
Zápisy Benjamínci

Benjamínci – informace k táboru

Pokud se k Vám náhodou nedostala tištěná verze benjamínčího táborového oznamovatele, můžete si ho stáhnout, prohlédnout, vytisknout… Jak Vám bude libo.

Rubriky
Kosodřevina

kosodřevinné info k výpravě na Jizeru 22.–23. 6.

Sraz na loděnici v 7.30, návrat na hlavní vlakové nádraží v 17.20. 

S sebou ideálně do loďáku, popř. do barelu (kdo nemá, vypůjčíme, zabalte se do krosny a v sobotu přebalíme) zabalit spacák, karimatku, povinnou výbavu, věci na vodu (boty do vody/neoprénky, staré triko, plavky, bundička, ručník), pláštěnku, osobní hygienu, lžíci, na krk šátek, na hlavu čepici proti sluníčku, lahve s vodou, drobnou svačinu. Sobotní oběd, večeři a nedělní snídani s obědem vaříme společně. 

Pojedeme řeku Jizeru z MB do soutoku s Labem, spát budeme venku pod přístřešky.

Vybíráme 300 Kč.

Rubriky
Piškoti

Červnové Piškotí stránky

Konečně jsme kromě tištěných PS uložili i jejich elektronickou verzi na patřičné místo. Píšeme o oddílovkách, o výpravě na okresní kolo ZVaSu v Benátkách i o výpravě na Jizeru, která na ně navazovala. Protože Žraloci postoupili do krajského kola v Měšicích u Prahy, nechybí ani zápis odtud. Aktuální číslo je vůbec plné tabulek, výsledků či pořadí, jelikož jsme vyhodnotili i Hlavonožky, které jsme uspořádali koncem dubna.

Rubriky
Zápisy Benjamínci

Průrvou Ploučnice AKA mangrovy po česku

Předposlední výprava skautského roku nás tentokráte společně s Bobřím oddílem zavedla na Ploučnici.

Již v pátek večer jsme se sešli na hlavním nádraží, odkud jsme s Ještěrem, Katkou a Bennym vyrazili vlakem směr Česká Lípa. Adrenalinový zážitek jsme měli již ve vlaku, který měl 15 minut zpoždění a dle jízdního řádu jsme měli v České Lípě na přestup pouhé čtyři minuty. Vše ale dobře dopadlo, přestoupit jsme stihli a kolem osmé hodiny večerní vystupujeme Pertolticích pod Ralskem. Odtud se vydáváme pěšky přes vesnici Srní Potok, kde se k nám přidávají Fretka s Brzdou, kteří nám dodávkou vezli lodě, batohy a věci na vodu. Pokračujeme kolem nakloněného řopíku do blízkého lesa, kde přespíme pod širákem. Večeříme z vlastních zásob, trháme borůvky a lesní jahody. Jenže to se zjevně nelíbí místním komárům, kteří hbitě využívají situace, že si mohou dosyta užít kořisti a nepřestávají nás až do našeho odchodu druhý den ráno štípat a vlezle kolem nás bzučet.

Po noci plné štípanců a neutichajícího bzukotu jdeme na rozcvičku a snídáme rohlíky s máslem a marmeládou nebo medem. Někteří Benjamínci překvapují svým apetitem a dokážou spořádat i čtyři rohlíky. Vědí ale, proč to dělají. Máme před sebou náročný den.
Pěšky jdeme krásnou krajinou až k průrvě Ploučnice a nejdříve se kocháme výhledem na úsek, který máme před sebou. Poté nám kochání poněkud zhořkne, neboť vidíme to kvantum lidí, které se na Ploučnici také chystá. Pozitivní ale je, že se k nám zde přidává Danča se Štěpkou, Riki s Bertíkem a Motejl s Kůzletem.

Přebalujeme věci, protože nakonec pojedeme nalehko, jelikož ani v Ploučnici není dost vody. Rozdělujeme se také do posádek – tentokrát tvoříme dvojice kormidelník z Bobřího oddílu a háček z Benjamínků – a vydáváme se na naši plavbu. Někteří ještě plní mlčenku z benjamínčí výzvy.

Průrvou projedeme hladce a pak se řeka klikatí dál a dál. Za mostem v Srním Potoku zastavujeme a opékáme si buřty k obědu. Někteří Benjamínci se koupou. Znovu zastavujeme až na Borečku, kde opět rychle přebalujeme a odtud již pokračujeme natěžko. Riki s Bertíkem jedou domů a Brzda s Motejlem odvážejí auta. Ostatní se vydávají na sobotní závěrečný úsek plavby až na Indiánskou louku, kde se utáboříme na noc.

Vaříme večeři, hrajeme hry, které pro Benjamínky připravil Bobří oddíl, a někteří plní další úkol z výzvy – noční stezku. Potom již ale zalezeme do spacáků a jsme rádi, že komáři zůstali v lese pod Ralskem.

Ráno se balíme a vydáváme se opět na cestu. Užíváme si pěkné počasí a nádherné meandry Ploučnice. Na oběd zastavujeme na louce, někteří se koupou, jiní odpočívají před náročnou cestou „českými mangrovy“ do Brenné. V Brenné vystupujeme, většina z nás je poštípaná od komárů nebo poškrábaná od větví a keřů, kterými jsme projížděli, ale všichni jsou spokojení. Myjeme lodě, nakládáme, balíme a vydáváme se na cestu na nádraží a vlakem zpět domů. Na lodi jsme tentokrát ujeli celkem 28 km.

Fotky z výpravy zde.