Rubriky
Zápisy Benjamínci

Vánoční výprava Benjamínků

Zápis a fotky z benjamínčí adventní výpravy do Prahy.

V 7 hodin se všichni setkáváme na hlavním nádraží a už při pohledu na náš slavnostní dress code je jasné, že tahle výprava nebude jen tak ledajaká – máme totiž namířeno do Stavovského divadla, na výstavu a do muzea!

Nasedáme do vlaku a vytopený vagón nám přijde vhod, protože je poměrně vlezlá zima. Do Prahy přijíždíme před devátou a po překonání Sherwoodu míříme pod vedením Náprstka do Betlémské kaple, kde je výstava betlémů. Za pokladnou nás vřele vítá pán pohádkově-svěrákovského vzezření a my se rozptylujeme po výstavních prostorách. Množství a rozmanitost vystavených betlémů je fascinující stejně jako jejich pojetí a materiály, z nichž jsou vyrobené – kromě tradičnějších dřevěných a papírových kousků jsou zde i takové unikáty jako betlém vyrobený z kopřiv. Výstavu protíná umělý potůček s dřevěným mlýnským kolem, které se otáčí a pohání velký louskáček na ořechy (ten má velký úspěch). Někteří si ve zdejším krámku kupují maličkosti s vánoční tematikou. Při odchodu jsme nominováni, abychom pro příští ročník také vlastnoručně vyrobili jeden výstavní kousek.

Po výstavě už míříme přímo ke Stavovskému divadlu, kde se setkáváme s Piškoty. Před vchodem ještě svačíme a jdeme se usadit do hlediště. Představení, které nás čeká, se jmenuje Vánoce v opeře a je průřezem vánočně laděných hudebních děl a básniček (kterým paní moderátorka říká próza) s doprovodným komentářem. O zpívanou část se stará soubor Dětská opera Praha a několik dalších účinkujících sólistů. Zajímavé je také varhanické okénko, během něhož se od profesionálního varhaníka dozvídáme zajímavosti o tomto velkém hudebním (ná)stroji.

Po představení se hrneme do šatny, jejíž provoz na pár okamžiků zcela ochromujeme. Vše ale dobře dopadne a po převlečení všech účastníků a nenápadném upozornění personálu, že už bychom opravdu měli jít, opravdu jdeme.

Loučíme se s Piškoty a míříme přes Karlův most na Kampu do Muzea Karla Zemana, jehož expozice je věnovaná filmovým efektům a trikům. Nejvíce nás asi zaujme létací stroj, potápěčský skafandr nebo fotokoutek, kde se lze vyfotit v letu na koni nad propastí. Expozice ale také obsahuje mnoho zajímavých příkladů toho, jak se Karel Zeman v době před digitálními efekty geniálně popasoval s řešením triků ve svých filmech.

Čas nás trochu tlačí, takže před muzeem obědváme a vyrážíme na vlak. Jdeme svižně, ale i tak musíme nakonec i popoběhnout a vlak stíháme tak tak. Uff. Dostat se přes davy turistů v centru je holt umění.

Domů přijíždíme před pátou, dáváme pokřik a rozchod. Výprava se vydařila a už se těšíme na naše další adventní podniky, kterými je Betlémské světlo a vánoční schůzka!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.