Rubriky
Piškoti Zápisy Benjamínci

Povídání s Bublou – skauting za 2. světové války (26. 11. 2023)

Historický víkend s legionáři jsme v neděli 26. listopadu uzavřeli pěknou akcí – či setkáním; do klubovny přišel Bubla, aby povyprávěl o skautování nejen v Boleslavi v těžké době 2. světové války.

Dozvěděli jsme se o skryté činnosti tehdejší Osmičky i třeba o potyčce jejích členů s místním oddílem Hitlerjugend (naštěstí to tenkrát dobře dopadlo). Bubla taky přinesl staré časopisy, odznaky, pozdrav Boleslavákům, který poslal z Lesní školy A. B. Svojsík, i dávné tábornické potřeby.

Fotky jsme uspořádali v albu

Rubriky
Piškoti

Piškoti slibující (25. 11. 2023)

Šest členek a členů oddílu Piškotů (tedy žabiček a vlčat) složilo minulou sobotu 25. listopadu svůj slib. Slavnostní událost proběhla na historickém slibovém místě mladoboleslavských skautů, poblíž pomníku JUDr. Františka Viceny u železniční trati pod Dalovicemi.

Slibový oheň se konal na závěr dne, v němž pro naše Piškoty uspořádala historickou hru mladoboleslavská jednota Československé obce legionářské. Moc rádi jsme několik jejích členů využili jako čestnou stráž u Vicenova pomníku i u ohně. Bylo to zřejmě poprvé, kdy mimo obvyklá slova, která se u slibu říkají, znělo i „K poctě zbraň!“ Nejen díky tomu šlo pro nás všechny o nezapomenutelný zážitek!

Atmosféru si můžete přiblížit v tomto albu.

Rubriky
Piškoti Zápisy Benjamínci

Jaká byla hra „Po stopách hrdinů protektorátu“ (24. – 26. 11. 2023)

Na poslední listopadový víkend připravili členové mladoboleslavské jednoty Československé obce legionářské pro Piškoty a benjamínky historickou hru „Po stopách hrdinů protektorátu“. Přesunuli jsme se do září 1938 a pak do sychravého jarního dne v devětatřicátém roce. Nejdřív se mobilizovalo, pak zase demobilizovalo, přišlo neblahé období okupace, nepřítel v zemi, odboj i vojenští zběhové.

Akce byla připravena v perfektním dobovém stylu včetně kostýmů, uniforem či zbraní. Jako dokonalá historická kulisa posloužilo taky mladoboleslavské hlavní nádraží 😀 Děti postupně poznali příběh majora Linaje i dalších boleslavských odbojářů, ukrývali kulomet a pašovali jídlo pro ukrývající se zběhlé vojáky. Nakonec si mohli vystřelit ze vzduchovky a ošetřit zraněného vojáka.

Snad jsme si všichni odnesli pocit, že svoboda nikdy nebyla zadarmo a vzpomenuli na ty, kteří přinesli oběti i pro tu naši. A ještě jedno velké DÍKY a UMÍ boleslavským legionářům!

Večer se ještě slibovalo a v neděli nám Bubla vyprávěl u skautování za 2. světové války (ne že by to pamatoval, ale hodně o tom ví). Obsáhlé album fotek ze sobotní hry je tady, ke slibu se ještě vrátíme.

Rubriky
Kosodřevina

Kosodřevinný adventní kalendář

Sem budeme průběžně přidávat úkoly k letošnímu adventnímu kalendáři.

4. 12. – Zjisti co nejvíce o původu adventu a Vánoc, o zvycích a tradicích! (2 lístečky)

5. 12. – Zkus si vzpomenout na několik věcí, které se zdají samozřejmé, ale ve skutečnosti jsou malým zázrakem! (3 lístečky)

6. 12. – Najdi zvířecí stopy ve sněhu a urči jejich směr. Vyfoť je a pojmenuj! (3 lístečky)

Rastr k letošnímu kalendáři:

Rubriky
Piškoti

Informace pro Piškoty k víkendové historické hře (24. – 26. 11. 2023)

Sraz v pátek 24. 11. 2023 v 17:00 u loděnice.

Rozchod v neděli 26. 11. ve 13 hodin tamtéž.

Vybíráme 200 Kč na jídlo.

Jídlo – pouze páteční večeře bude z vlastních zásob, ostatní zajistíme. Sladkosti zakázány!!!

S sebou vše jako na vícedenní výpravu dle výstrojníku. Vše do jednoho batohu. Spíme v teple loděnice. Nezapomeňte na pláštěnku a pořádné boty (program bude hlavně venku). Kdo nemá v loděnici, přibalí přezůvky. 

Prosíme o omluvy a nahlášení účasti i neúčasti.