Rubriky
Piškoti

Prosincové Piškotí stránky

Vyšly prosincové Piškotí stránky. Na obvyklém místě najdete zápisy ze schůzek a zprávu o nedávno proběhnuvších Manévrech. Dočtete se o tom, proč se na válečné veterány v zpomíná právě s rudým vlčím mákem na klopě a jak probíhaly bitvy na řece Soče.

Můžete si zazpívat naši fungl novou písničku k zamykání Jizery a rozject prosincové „Otevřené oči“. K těm najdete informace kromě tištěného časopisu taky tady.

Rubriky
Piškoti

Otevřené oči – prosinec 2022

V prosinci už tu máme advent a těšíme se na Vánoce. Aby nám to čekání rychleji uteklo, vydáme se na cestu za Betlémskou hvězdou. Naše cesta vyvrcholí na oddílové schůzce 22. prosince.

Do té doby budeme uveřejňovat každý den na tomto místě jednu krátkou jednoduchou šifru. Každá tam bude viset 3 dny. Znamená to, že 1. 12. se tady objeví první, 2. 12. druhá, 3. 12. třetí a 4. 12. čtvrtá a ta první zmizí. 5. 12. přibude pátá a zmizí druhá. A tak dále.

Na každou prosincovou oddílovku si vždy přineste v deníku vyluštěné šifry a za každou z nich dostanete část mapy cesty za Betlémskou hvězdou. Na vánoční schůzce 22. 12. byste mohli mít někteří mapu celou. Kdo nestihne všechny šifřičky, nevadí, pokud kousek mapy chybí, půjde domyslet.

Šifra č. 1 (1. 12.):

mOrous Našel přeDe dveŘmi pytEl Ječmene

Šifra č. 2 (2. 12.):

kaabtcedreifnga

Rubriky
Crescere

Informace k adventní výpravě Crescere

Sraz v sobotu v 5.00 na hlavním vlakovém nádraží, návrat v neděli v 19.30 tamtéž. S sebou vemte co nejméně věcí, pokuste se omezit i náhradní oblečení, nebude potřeba, tj. povinnou výbavu, DENÍK, lžíci, spacák (čím tenčí a lehčí, tím lepší), karimatku. V neděli půjdeme na vlak do Moldavy (= horským terénem), oblečení zvolte dle toho. Společná jídla jsou sobotní večeře a nedělní snídaně. Přesnou částku vybíranou na upřesníme, bude se nejspíš pohybovat mezi 700 – 1000 Kč.

Program: sobotu strávíme v Drážďanech, odpoledne se přesuneme do Freibergu na trhy. Spíme v teple ve vesničce Mulda. V neděli urbánní vyměníme za přírodu a vydáme se směrem Moldava na vlak.

Rubriky
Zápisy Benjamínci

Výprava na Palackého stezku – Benjamínci

K naší listopadové jednodenní výpravě se scházíme v sobotu v 7:30 na hlavním nádraží zahaleném do podzimního mlžného oparu.  Výpravy se účastní 13 Benjamínků a 3 dospělí. Nastupujeme do přistaveného vlaku a zabíráme si jeden oddíl vagonu jen pro sebe a tím šetříme uši spolucestujících, kterým oblíbený i když zakázaný popěvek „ My jsme v Turnově!!“  zpestří pouze naše vystupování. Zajímavostí zůstává, že většina jedinců při závěrečném otázkáči nevěděla, kde že jsme to přestupovali. Další přestup nás čeká v Železném Brodě a za chvíli již vystupujeme do prosluněného jasného počasí v Jesenném.

Připojujeme se na Palackého stezku a po chvíli chůze zastavujeme u náhonu k malé vodní elektrárně. Zde si povídáme o Františku Palackém a Katka nám jeho podobiznu ukazuje na tisícikoruně, kterou pohotově vytáhla z kapsy u kalhot. Poté se již obracíme k bájným hrdinům naší historie, kteří nás budou provázet po celou naši výpravu.

Benjamínci se rozdělují na tři slovanské kmeny a pod vedením praotce Čecha stoupají na horu Říp, aby se rozhlédli a rozhodli, kde se usadí. Každá skupinka pak na svém vyvoleném místě zakládá svou vesnici. Svahy našeho pomyslného Řípu byly poněkud strmější, než se čekalo a Mišula zakončil svůj sestup parádním parakotoulem. 

 Po vyhodnocení vesniček, se již chystáme k dalšímu pochodu, když někdo začne křičet, že v náhonu plave divná ještěrka. Po bližším ohledání zjišťujeme, že se nejedná o ještěrku ale o lasičku a že ani tak neplave, jako se spíš topí. Ke vší smůle se nachází u druhého břehu, než jsme my. Nakonec se nám ji podaří pomocí dlouhé větve přiblížit a vylovit, ale zvířátko již bohužel nejeví známky života… Škoda, že jsme ji neobjevili o chvilku dřív…

Při dalším zastavení se Benjamínci seznamují s Krokovými dcerami – s Libuší řeší zapeklitý sousedský spor o ořechy, Teta je učí rozmlouvat s duchy a Kazi zkouší, jaké znají stromy a byliny. Posledně jmenovaná málem utrpěla infarkt, když jí kdosi tvrdil, že ukazovaná šiška je z buku!!

Kolem Navarova začínají drobné rebelie, kdy už konečně budeme péct slibované buřty. Naštěstí záhy docházíme k T.O. Ztracenka, kde nám přítomní trampi kamarádi dovolují využít jejich ohniště a krize je tímto zažehnána. Paleček svůj opékaný rohlík dočista spálil a stálo nás velké úsilí ho přesvědčit, aby takto zuhelnatělé pečivo nekonzumoval. Po posilnění pokračujeme v další cestě. 

Před Kozincem Benjamínci zhotovují pro Libuši kolébky, aby podle toho, zda se potopí či nikoliv, mohla věštit, jaké nás čekají doby. Kolébka jednoho z kmenů připomínala spíše fregatu, měla dokonce i stěžeň. Maxova kolébka byla zase špalek téměř ve velikosti skutečné kolébky, ale obětavý Náprstek ji donesl až k vodě, kde se ukázalo, že všechny kolébky plují, tudíž nás čekají blahobytné doby.

Dalším úkolem bylo následovat Libušina koně, který Benjamínky dovedl k Přemyslovi. Tento úkol všichni splnili a jako první Přemysla zahlédl Pavián, na což byl náležitě hrdý.

Pak jsme se již přesunuli do těsné blízkosti zastávky Plavy, kde se ještě Benjamínci stali na chvíli Bivojem  – přenášeli kance a Šemíkem – soutěžili v mohutném skoku z místa.

Za chvíli nám již přijel zpáteční rychlík, kterým jsme dorazili zpět do zamlžené Boleslavi.

Všechny Náprstkovy fotky z výpravy naleznete pod tímto odkazem.

Zápis Danča

Rubriky
Crescere

Manévry 2022 – Crescere

Níže k Vašemu ctěnému přečtení k dispozici text povolávacího rozkazu který máte doma v papírové formě. Dodáváme ještě, abyste nezapomněli na lahev na vodu, iedální objem 1 až 1,5 litru. Jídlo řešíme centrálně všechno, není potřeba dětem žádné dávat. Vybíráme 700 Kč na ubytování, stravu a přepravu.

Vojáci!
Byli jste povoláni k obraně vlasti, Itálie!
Dostavte se v plné polní
v pátek 11. 11. v 16.45
k transportu na hlavní vlakové nádraží.
S sebou vojenskou knížku, tento povolávací rozkaz,
spacák, karimatku, celtu, osobní výbavu (blok/sešit, tužka,
čelovka, uzlovačka, kpz, nůž), ešus, lžíci, pláštěnku,
maximálně jednu náhradní sadu oblečení,
3 tenisáky/hadráky, přezůvky. Na sebe pevnou obuv,
oblečení do lesa (tepláky nevhodné). Jídlo nebrat,
řešíme centrálně celý víkend.
Nebrat s sebou nic navíc, balte opravdu minimálně